You are currently viewing Jak zbudować drewniane pomieszczenie gospodarcze?

Jak zbudować drewniane pomieszczenie gospodarcze?

Posiadanie zadaszonej przestrzeni gospodarczej, która jest wolna od wilgoci i odporna na porywisty wiatr jest marzeniem każdego, kto posiada ogródek rekreacyjny. W drewnianej szopie można trzymać narzędzia, majsterkować lub przechowywać nieużywane na co dzień przedmioty. Obecnie prawo budowlane pozwala na wybudowanie wolnostojącego parterowego obiektu i niewielkiej powierzchni bez zezwolenia.

Budowy nie trzeba zgłaszać do urzędu

małe pomieszczenia gospodarcze z drewnaNależy jedynie spełnić pewne wymagania, takie jak posadowienie obiektu nie bliżej niż trzy metry od granicy działki. Budowę wolnostojącego pomieszczenia gospodarczego warto zacząć od wykonania chociażby prostego projektu. Zgromadziwszy niezbędne materiały i narzędzia, można przystąpić do realizacji. Pierwszym krokiem musi być przygotowanie podłoża. Należy je przynajmniej wyrównać. Lepszą ochronę przed wilgocią uzyska się w sytuacji, w której wykona się podłogę. Można w tym celu zrobić betonową wylewkę lub rozłożyć drewniane płyty na utwardzonym podłożu. Pomieszczenie gospodarcze może posiadać okna i przeszklone drzwi – zapewnia to dostęp do światła dziennego, co przydaje się podczas majsterkowania. Następnym krokiem powinno być przygotowanie szkieletu konstrukcji. Przebieg budowy będzie zależał od wybranej techniki i używanych materiałów.

pomieszczenie gospodarcze obok domuObecnie małe pomieszczenia gospodarcze z drewna dobrze sprawdzają się na ogródkach działkowych. Można w nich trzymać kosiarki, narzędzia do pracy w ogródku lub ziemię do kwiatów. Ściany wykonane z desek będą bardziej pracochłonne, ale jednocześnie zapewnią lepszą estetykę niż płyty OSB. Ostatnim elementem, który należy wykonać, jest dach. Warto wykonać dach skośny, żeby nie zalegał na nim śnieg. Ułatwi to też odprowadzanie wody. Dach można pokryć papą bitumiczną, co zabezpieczy go przed działaniem wody. Każde pomieszczenie musi posiadać drzwi, które warto dodatkowo wyposażyć w mocny zamek. Alternatywą dla samodzielnej budowy jest zakup gotowego drewnianego domku bezpośrednio od producenta. Prefabrykowane pomieszczenia gospodarcze można kupić w marketach budowlanych i centrach ogrodniczych.

Samodzielna budowa daje możliwość dopasowania wymiarów pomieszczenia do własnych oczekiwań i preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować dwuskrzydłowe drzwi lub ogrzewanie w postaci piecyka. Gotowe domki zwykle sprzedawane są bez podłogi, którą trzeba wykonać samodzielnie lub dokupić. Maksymalny metraż domku stawianego bez pozwolenia nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych.