You are currently viewing Jak wyregulować okna przed zimą?

Jak wyregulować okna przed zimą?

Firmy zakładające okna pcv w mieszkaniach przykładają dużą wagę, aby były one zamontowane dokładnie i nie przepuszczały powietrza. Zdarzają się sytuacje, że pod wpływem warunków atmosferycznych, bądź pewnych obciążeń takie okna mogą się rozregulować. Szczelność jest bardzo ważna zwłaszcza w okresie zimowym, dlatego warto raz na kilka lat sprawdzić stan okien.

Regulacja okien w sezonie

regulacja okien pcvMożna to zrobić samodzielnie, bądź skorzystać z usług serwisu, który dokonywał montażu. Odpowiednie wyregulowanie okien nie należy do trudnych zadań. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z narzędziami domowymi powinien sobie poradzić z takim zadaniem. Rozszczelnione okna sprawiają wiele kłopotu przepuszczając do mieszkania zimne powietrze. W takiej sytuacji należy samodzielnie dokonać regulacji, bądź wezwać do tego fachowców. Pierwsza regulacja okien PCV powinna być wykonana już po jednym sezonie użytkowania. Nowe okna szybko opadają, co znacznie utrudnia ich zamykanie. Nie ma to jednak wpływu na ich szczelność. Dbając o częstą regulację okien można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Decydując się na samodzielne wyregulowanie powinieneś zacząć od zdjęcia osłonek z zawiasów tuż po otworzeniu okna. Tam znajdziesz śrubę regulacyjną, którą należy dokręcić, a skrzydło się automatycznie uniesie.

regulacja okien pcvW tym momencie należy sprawdzić czy okno się swobodnie otwiera, jeśli nie poluzuj śrubę o jeden obrót śrubokręta. Aby wyregulować pozostałe kierunki musisz po kolei podokręcać śrubki w każdym zawiasie, dzięki czemu okno będzie się sprawnie domykać, a klamka nie będzie sprawiała oporu podczas przekręcania. Przed zimą warto także dokręcić rolki bliżej uszczelki, co zwiększy szczelność. Nie należy jednak przesadzić z mocą dokręcenia, ponieważ można utrudnić sobie otwieranie okien. Dbając o szczelność raz na jakiś czas należy wymieniać uszczelki, które przez lata użytkowania strasznie się niszczą. Sama wymiana także należy do zabiegów, które można wykonać samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Jeśli jednak zdecydujesz się na wynajęcie serwisu do swoich okien najlepiej, aby była to ta sama firma, która je montowała. Nikt nie będzie wiedział lepiej jak odpowiednio wykonać regulację niż bezpośredni producent.

Czy potrzebna jest regulacja w Twoich oknach oraz czy ona wystarczy łatwo ocenić. Wystarczy, że napotykasz problemy z przekręcaniem klamki, bądź podczas otwierania okno o coś haczy. Oznacza to, że nadszedł najwyższy czas, by podjąć się regulacji. Odpowiednie dbanie o okno może znacznie przedłużyć ich żywotność, dzięki czemu nie trzeba będzie zamartwiać się dodatkowymi kosztami wymiany.