W roku 2022 sprzedano ponad 203 tysiące pomp ciepła – to ponad dwukrotny wzrost względem roku 2021. Wynika to z wysokiej efektywności energetycznej tego urządzenia grzewczego. W połączeniu z fotowoltaiką można zredukować koszt ogrzewania domu nawet o kilkadziesiąt procent względem ogrzewania gazowego.
Pompa ciepła jest źródłem zeroemisyjnym, a więc nie działa szkodliwie na środowisko naturalne
Inwestorzy decydujący się na montaż pompy ciepła mogą skorzystać z programów oferujących dofinansowanie. Jedną z zalet pompy ciepła jest fakt, że jest ona niezależna od cen surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Do ogrzewania domu pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną. Nowoczesne urządzenia potrafią wygenerować ponad 4 kilowaty energii cieplnej na każdy zużyty kilowat energii elektrycznej. Wynik ten sprawia, że ogrzewanie pompą ciepła jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. W roku 2023 przewidziany jest rządowy program, który pozwoli uzyskać dofinansowanie zarówno na pompę ciepła, jak i instalację fotowoltaiczną. Kwota dofinansowania zależy od rodzaju instalacji grzewczej. Na program rząd planuje przeznaczyć 955 milionów złotych. Początek programu miał miejsce w kwietniu.
Jest on realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Coraz częstszym rozwiązaniem w domach pasywnych jest fotowoltaika z pompą ciepła – dofinansowanie pomaga zrealizować taką inwestycję. Maksymalna kwota, którą można uzyskać jednorazowo wynosi 58 tysięcy złotych. Dofinansowanie dotyczy osobno instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła. Urządzenie grzewcze z gruntowym wymiennikiem pozwala uzyskać dofinansowanie na poziomie 28,5 tysiąca złotych. Średnia cena takiego urządzenia to około 45 tysięcy złotych netto. Taka kwota pozwala na zakup urządzenia pozwalającego ogrzać dom o powierzchni użytkowej stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Przewidziana jest także dotacja do elementów dodatkowych, takich jak magazyny ciepła oraz energii elektrycznej.
W przypadku dotacji do paneli fotowoltaicznych kwota wsparcia wynosi 6 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się na montaż instalacji PV oraz pompy ciepła, kwota ta wzrasta do 7 tysięcy złotych. Dofinansowanie do magazynu energii może wynosić do 16 tysięcy złotych. Na poziom dotacji wpływ ma sposób rozliczania się za wyprodukowaną energię elektryczną. Możliwe jest także otrzymanie dofinansowania na kolektor słoneczny do ciepłej wody użytkowej. Kwota takiego wsparcia wynosi 3500 złotych.