Systemy domykające drzwi są niezbędne ze względu na komfort termiczny oraz ochronę przeciwpożarową. Pozwalają one na efektywne klimatyzowanie i ogrzewanie pomieszczeń poprzez utrzymywanie zamkniętych drzwi wewnętrznych. W takich miejscach jak klatki schodowe używa się samozamykaczy, żeby zachować odpowiednie strefy pożarowe oraz uniemożliwić rozprzestrzenianie się dymu na drogach ewakuacyjnych.
Producenci oferują samozamykacze przystosowane do skrzydeł drzwiowych o różnej szerokości
Regulacja siły samozamykacza może być stopniowa lub bezstopniowa. To samo urządzenie może być zastosowane w drzwiach lewych i prawych – dodatkowa ingerencja w jego konstrukcję nie jest wymagana. Końcowa faza zamykania może być regulowana hydraulicznie. Pozwala to na przyspieszenie drzwi przed samym zamknięciem, co daje pewność, że zostaną one właściwie domknięte. Szerokie możliwości regulacji pozwalają dopasować odpowiednio prędkość zamykania i opór stawiany przez drzwi. Skrzydła otwierane z dużą siłą mogą zostać skutecznie wyhamowane. Aktualną siłę zamykania pokazuje optyczny wskaźnik. Samozamykaczy używa się przy drzwiach przeciwpożarowych, wejściowych i dymoszczelnych. Urządzenie jest niewielkie i nie rzuca się w oczy.
Jego montaż jest nieskomplikowany i nie wymaga dodatkowych uprawnień. Trwały i dobry samozamykacz GEZE z blokadą można kupić w markecie budowlanym, salonie oferującym drzwi lub bezpośrednio od producenta. Po stronie zawiasowej samozamykacz montuje się na skrzydle, natomiast po stronie przeciwzawiasowej umieszcza się go na ramie. Maksymalny kąt otwarcia do 180 stopni. Manipulator używany do ustawiania siły domykania znajduje się w przedniej części obudowy i dostęp do niego jest łatwy. Urządzenie składa się z korpusu zamykającego oraz szyny ślizgowej z dźwignią. Pozwala ona na regulację wysokości w zakresie 2 mm. Wszystkie elementy malowane są proszkowo zgodnie z paletą RAL. Dodatkowy mechanizm może zapewniać podtrzymywanie położenia otwarcia. Montuje się go do szyny ślizgowej. Samozamykacz może posiadać dodatkowy ogranicznik kąta otwarcia. Pokrywa samozamykacza wykonana jest ze stali nierdzewnej, która może posiadać matowe lub polerowane wykończenie.
Podczas montażu wykorzystuje się wzorzec do wykonywania otworów. Do drzwi szklanych należy wykorzystać dodatkową końcówkę zaciskową. Użyta do montażu płytka ma także za zadanie chronić urządzenie przed zapyleniem. Samozamykacz można zamontować pod nadprożem, wykorzystując w tym celu metalowy kątownik montażowy.