Trwałość i niezawodność w każdych warunkach są cechami, którymi powinny się wykazywać wszystkie komponenty bram przesuwnych. Zacięcie się bramy skutecznie może sparaliżować działanie osób w szczególności żyjących na przedmieściach, którzy codziennie muszą dojeżdżać do pracy. Usterka, która może być spowodowana źle dobranymi elementami lub ich niską jakością, może za sobą nieść duże konsekwencje.
Rolki i ich ścieranie
Biorąc pod uwagę, że bramy przesuwne ze względu na swoją wygodę są obecnie bardzo chętnie wybieraną opcją, każdy, kto decyduje się na takie rozwiązanie, powinien zdawać sobie sprawę z doboru do niej odpowiednich komponentów. Jest to doskonała alternatywa dla bram skrzydłowych, szczególnie ze względu na oszczędność miejsca. Jest to również opcja, w której warto zainwestować w napęd automatyczny – sprawdzi się o wiele lepiej niż w tradycyjnych rozwiązaniach. W każdym aspekcie istotna jest jakość wykonania wszystkich elementów wykorzystywanych w mechanizmie. Powinny być one wykonane nie tylko z jak najtrwalszych materiałów, ale również przez sprawdzonych producentów oraz zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Najbardziej narażonym na usterki komponentem są prowadnice bramy ze względu na częstą eksploatację.
Działanie mrozu, deszczu oraz silnego wiatru również sprawdza wytrzymałość mechanizmu, dlatego konieczna jest inwestycja w najlepszej jakości sprzęt, by nie służył nam tylko przez jeden sezon. Dzięki temu zagwarantujemy sobie niezawodność i bezawaryjność systemu. Innym podatnym na uszkodzenia elementem są rolki prowadzące do bramy, które ścierają się w miarę użytkowania. By uniknąć szybkiego zużycia rolek powinniśmy przede wszystkim dobrać je odpowiednio do wagi oraz długości bramy. W Polsce najczęściej wykorzystywane są trzy rodzaje wózków różniące się od siebie wielkością: 60x60x3,5, 70x70x4 oraz 80x80x5. Są one unieść bramy o wadze odpowiednio 100–200 kg dla najmniejszych z rolek, 350–500 kg oraz 400–600 kg dla największych z nich. Właściwie je użytkując będziemy mogli dłużej cieszyć się niezawodnością naszego systemu. Komponenty bram muszą być wytwarzane z najwyższej jakości tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu możliwie najmniej inwazyjnych metod.
Jest to tym ważniejsze, że w naszym klimacie materiały są wystawione na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych – od upału w lato, do kilkustopniowego mrozu w zimie. Warstwa cynku i systematyczne smarowanie elementów skutecznie uchroni mechanizm przed uszkodzeniami, dzięki czemu będzie mógł działać o wiele dłużej.