You are currently viewing Jak architekt wycenia projekt domu?

Jak architekt wycenia projekt domu?

Zapewne każdy marzy o tym by mieć własny dom. Nieważne czy będzie on mały, czy duży, położony w mieście, czy na wsi, nowoczesny czy rustykalny – ważne, że ma się własne cztery kąty. Zanim jednak będziemy szczęśliwymi posiadaczami domu, to czeka nas przeprawa związana z kredytami, kupowaniem działki, czy wyborem ekipy budowlanej.

Jeszcze wcześniej jednak trzeba wybrać odpowiedni projekt

architekt z OpolaZwykle model budynku wybiera się w biurze architektonicznym lub też w Internecie – wiele firm udostępnia swoje projekty w sieci, więc można je na spokojnie obejrzeć. Warto wiedzieć, jednak jak to naprawdę działa. To nie jest tak, że obejrzymy sobie jedną grafikę domu i rozkład pomieszczeń, klepniemy go, płacimy i gotowe. To o wiele bardziej skomplikowane. Przede wszystkim w cenie projektu często (choć nie zawsze) jest możliwość adaptacji budynku. Czasem w szkicu kuchnia jest zamknięta, a my chcemy otwartą lub też znajduje się tam miejsce na spiżarnię, a my byśmy woleli drugą toaletę. Wtedy doświadczeni architekci z opola zmienią projekt tak, by wszystko się zgadzało. To nie tylko zmazanie kilku kresek i dodanie nowych. Trzeba zadbać o inne rozplanowanie instalacji i wykonanie innego kosztorysu budynku.

dobry architektJeśli już wszystko jest gotowe, to oczywiście musimy projekt kupić. Sam projektant może go też wycenić. Jak to się odbywa? Trzeba policzyć ile materiałów budowlanych będzie potrzebnych, np. ile okien jest w domu, ile styropianu potrzebujemy, czy dolicza się balustradę na balkon i taras, czy nie. To jest taki wstępny szacunek. Potem jednak możemy zaznaczyć, że chcemy konkretny model schodów, czy specjalnie wzmocnione drzwi i architekt na nowo przeliczy ceny. Na koszt końcowy wlicza się też zaawansowanie instalacji w budynku. Czy będzie szambo, czy oczyszczalnia przydomowa? Kocioł na węgiel czy pompa ciepła? Czy decydujemy się na system smart home i potrzebujemy więcej elektryki? Przez to ostateczna cena za wykonanie domu może różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy! Czasem projektanci domów oferują też projektowanie wnętrz. Wtedy możemy dodatkowo dokupić usługę aranżacji pomieszczeń, a architekt wyliczy nam ile zapłacimy za farby, panele, czy meble.

Podsumowując, żeby dobrze oszacować koszt wykonania budynku (składający się z projektów, usług budowlanych, wyposażenia wnętrz) potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia. Na szczęście dobry architekt bez problemu sobie z tym poradzi. Warto zatem mu zaufać, by mieć pewność, że koszty nagle znacząco nie wzrosną i na wszystko będziemy przygotowani, także pod kątem finansowym.