Jak ociepla się poddasze użytkowe?

Zgodnie z obowiązującym przepisami współczynnik przenikania ciepła U dla dachu nie może wynosić więcej niż 0,20 W/(m2. K), a dla ścian – 0,25 W/(m2. K). W przypadku większości materiałów służących do izolacji cieplnej oznacza to warstwę grubości 20-30 cm, co dość mocno zmniejsza powierzchnię pomieszczenia. Problemem może być nie tylko wybór materiału, ale także skuteczne jego zastosowanie, ponieważ musi zostać dokładnie wciśnięty we wszystkie szczeliny więźby dachowej, w przeciwnym razie powstaną mostki termiczne, przez które ucieknie sporo ciepła. Złe ułożenie warstw, brak ich ciągłości i brak właściwej paroizolacji w ogromnym stopniu wpływają na skuteczność izolacji.

W izolacji poddasza wykorzystuje się takie materiały jak wełna mineralna, polistyren ekspandowany, polistyren ekstrudowany, pianka poliuretanowa, płyty poliuretanowe PIR. Wypełnienie szczelin jest znacznie trudniejsze przy użyciu sztywnych materiałów, z kolei w przypadku izolacji poddasza pianką poliuretanową lub wełną mineralną wypełnienie szczelin okaże się łatwiejsze. Szczególnie dotyczy to miejsc, w których więźba dachowa jest położona nierówno, a więc inne materiały wymagałyby więcej pracy związanej z docinaniem na wymiar.

Izolacja nakrokwiowa jest dobrym sposobem na izolację, która pozwoli zachować jak największą przestrzeń poddasza, a także wyeksponować ładną więźbę dachową. Do tego celu przeznaczone są specjalne rodzaje płyt poliuretanowych do izolacji nakrokwiowej,  połączonych z foliami, płyty z polistyrenu ekstrudowanego a także systemowe styropianowe płyty nakrokwiowe, które zostały wyprofilowane do ułatwienia mocowania dachówek.

izolacja poddasza pianką poliuretanowąźródło grafiki