You are currently viewing Izolacja wełną – czy warto?

Izolacja wełną – czy warto?

Mówiąc o izolacji termicznej budynków, z pewnością każdy ma przed oczami styropian lub wełnę mineralną. Ten pierwszy do niedawna był najpopularniejszy, jednak doświadczenie budowlańców wykazało, że to właśnie wełna mineralna charakteryzuje się lepszymi parametrami izolacyjności cieplnej.

Wełna z piasku kwarcowego

wełna Dlatego obecnie coraz więcej osób stawia na nią. Ponadto od niedawna zaczęto zwracać uwagę na izolację pianką poliuretanową za pomocą metody natryskowej. Jednak tutaj jeszcze nie do końca zbadano, czy taka pianka faktycznie ma dobre parametry izolacyjności, dlatego lepiej stosować sprawdzone rozwiązania. Dlaczego więc warto wybrać właśnie wełnę? Przede wszystkim ze względu na najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Wiadomym jest, że im jest on niższy, tym lepiej. Wełna mineralna pod tym względem zdecydowanie wygrywa ze styropianem. Jak to się dzieje, że wełna ma takie właściwości? Wszystko dzięki specjalnemu procesowi produkcji wełny szklanej. Szklana wełna z Lublina powstaje z piasku kwarcowego. Do niego dodaje się nieco gabra, dolomitu oraz wapienia, a całą mieszankę topi w temperaturze 1000 st. C. Powstały w ten sposób materiał poddaje się rozwłóknianiu. Uzyskane w ten sposób włókna spajane są ze sobą za pomocą specjalnych lepiszczy – między poszczególnymi włóknami pozostaje jednak przestrzeń powietrzna, czasami wynosi ona nawet 95% objętości.

wełna Jest ona pożądana, gdyż to właśnie z niej wynika izolacyjność cieplna, a także izolacyjność akustyczna. Fale dźwiękowe są rozpraszane i tłumione pomiędzy włóknami, właśnie dzięki obecności przestrzeni powietrznej. Pod względem izolacji akustycznej, jak i termicznej, wełna szklana przewyższa także wełnę skalną, dlatego jeżeli zależy nam na tych właściwościach, wybór jest prosty – zdecydowanie lepiej jest postawić na wełnę szklaną. Ale gdy chcemy jeszcze, aby wełna była odporna na obciążenia przenoszone przez konstrukcję, tutaj może już pojawić się problem. Wełna szklana bowiem ma przeciętne możliwości pod tym względem, dlatego zazwyczaj unika się jej do ocieplania ścian – sprawdza się jedynie przy ocieplaniu dachów oraz stropów. Wełna skalna z kolei posiada bardzo dobre parametry odporności na ściskanie, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana także w tych konstrukcjach, w których przenoszone obciążenie jet bardzo duże.

Jak widać, każdy materiał ma swoje wady i zalety – sami musimy zdecydować, który parametr jest dla nas najważniejszy i co uwzględnić przy wyborze. Tylko w ten sposób podejmiemy właściwą decyzję i będziemy mogli cieszyć się dobrze ocieplonym domem.