Izolacja celulozowa – nowy trend?

Izolacja celulozowa – nowy trend?

Izolacja celulozowa nie jest w naszym kraju popularna i dopiero w ostatnich latach zaczęto o niej mówić, choć jej historia liczy sobie już około 90 lat.

Materiał izolacyjny to rozdrobniona makulatura z gazet, zabezpieczona retardantami i impregnatami, wdmuchiwana w zamknięte przestrzenie, np. ścianki z karton-gipsu. Zapewnia to idealne i równe wypełnienie przestrzeni materiałem izolacyjnym o odpowiedniej gęstości, a także wyklucza powstawanie mostków termicznych.

Izolacja celulozowa jest w stanie przyjąć wilgoć do 12-15% swojej wagi bez utraty właściwości izolacyjnych. Gdy pomieszczenie się osuszy, materiał odda wilgoć, a więc pomoże w utrzymaniu jej stałego poziomu. W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, celulozę należy dodatkowo zabezpieczyć folią. Nie należy obawiać się rozwoju grzybów, jednak warstwa izolacji powinna zostać zabezpieczona przed dostępem gryzoni i innych szkodników.

Właściwa grubość izolacji celulozowej to min. 30 cm, jednak w krajach, gdzie stosuje się ją od wielu lat, preferowaną grubością jest 42,5 cm. Materiał o prawidłowej gęstości nie straci swoich właściwości i nie osunie się. Minimalna trwałość tego rodzaju izolacji to 50 lat.

celuloza