Filc jest jednym z cennych produktów, który wykorzystuję się w różnym celu ze względu na jego właściwości oraz wygląd. W większości produkt ten uzyskuję się ze składników naturalnych. Jest doskonałym izolatorem oraz świetnie nadaje się do polerowania lub ścierania tworzyw sztucznych oraz metali. Ze względu na swoje zastosowanie filc dzieli się na techniczny oraz dekoracyjny.
W jaki sposób można wykorzystać filc?
Przykładem pierwszej grupy jest szary filc używany powszechnie do produkcji izolatorów dźwięku oraz uszczelek. Przede wszystkim warto znać różnicę między tymi rodzajami. Filc techniczny charakteryzuję się większą grubością niż ten dekoracyjny. Różnica między nimi wynosi nawet do kilku centymetrów. Uszczelkowy filc szary jest bardzo wytrzymały na rozciąganie, ma mocną strukturę, dużą porowatość oraz dobre właściwości hydrofilowe. Wszystko to sprawia, że doskonale nadaję się do produkcji trwałych uszczelek. Jego wysoka porowatość pozwala mu skutecznie pochłaniać różnego rodzaju płyny, pyły, sadze oraz inne małe cząsteczki, co sprawia, że nie przenikają one dalej. Zaabsorbowana ciecz w późniejszym czasie jest powoli wydalana z filcu i świetnie sprawdza się w urządzeniu jako środek do smarowania. Wytwarza się go z naturalnych włókien wełnianych, które są gęste, zbite oraz posiadają doskonałe właściwości mechaniczne.
Jego produkcja polega na spilśnianiu, czyli moczeniu i ugniataniu, włókien wraz z domieszkami. Wykorzystuję się w tym celu parę wodną z zawartością odpowiednich substancji chemicznych – wykonuję się to pod odpowiednim ciśnieniem i w określonej temperaturze. Z racji tego, że filc techniczny nie ma właściwości dekoracyjnych to jego walory estetyczne nie są jednych z ważniejszych aspektów podczas jego produkcji. Szarego filcu używa się szczególnie w przemyśle maszynowym, samochodowym, szklarskim oraz meblarskim. Warto pamiętać, że gatunek filcu technicznego powinien być odpowiednio dobrany pod względem późniejszego rodzaju wykorzystania. Zazwyczaj w sklepach sprzedawane są w postaci belki, ale również może być nabywany przez klienta na metry lub kilogramy.
Duże zalety filcu sprawiają, że chętnie używa się tego materiału podczas produkcji uszczelek. Jego elastyczność oraz wytrzymałość, którą zawdzięcza naturalnym, grubo plecionym włóknom wełnianym sprawia, że sprawdza się on w wielu branżach przemysłowych. Uszczelki z filcu znajdują swoje zastosowanie jako elementy do wygłuszania, amortyzowania oraz zabezpieczania w przypadku dozowania smarów oraz olejów.