Wiele osób rozmyślając na temat aranżacji wnętrza zastanawia się nad kolorem ścian, rodzajem paneli, czy kształtem mebli. A przecież pokój to o wiele więcej! Żeby do niego się dostać to najpierw musimy przejść przez drzwi – i o nich się właśnie często zapomina. Kupuje się te najtańsze, w uniwersalnym jasnym kolorze, niewyróżniające się niczym.
Czy to jednak właściwa droga podczas zakupów?
Drzwi można dobrać do różnych powierzchni – w zależności od tego jaki chcemy otrzymać efekt. Jeśli mamy okna z drewnianą lub podobną ramą to drzwi warto dobrać kolorystycznie właśnie do nich. Wtedy cała stolarka będzie ze sobą współgrała i będzie spójna. Inne metody to dobór drzwi do koloru podłogi. W końcu panele czy parkiet też są wykonywane z materiałów drewnianych/drewnopodobnych tak ja drzwi. Jeśli drewniane drzwi pokojowe z Iławy będą w podobnym odcieniu to nie będą się odcinać od całości i stworzą płynne przejście między ścianą i podłogą. Drzwi można potraktować też jako element kontrastujący np. wybrać ciemne drzwi do jasnej ściany. warto zaznaczyć, że drzwi – mimo iż widoczne są zarówno od strony pokoju, jak i korytarza – dobiera się do wystroju tego pierwszego. Jakby nie patrzeć drzwi do pokoju zwykle są i tak otwarte do środka, a od strony korytarza widoczne są tylko jak są zamknięte – zazwyczaj wieczorem i w nocy jak już jest ciemno, a domownicy śpią.
Kolejną ważną rzeczą jest wybór wykończenia i dodatków do drzwi. Do łazienki wybiera się często te z wywietrznikami i jednym okienkiem z mrożonego szkła. Wywietrzniki sprawiają, że jest lepsza cyrkulacja powietrza, co jest szczególnie ważne podczas kąpieli – wtedy jest mnóstwo pary wodnej. Z kolei okienko sprawia, że każdy widzi zapalone światło w łazience – znak, że ktoś jest w środku. Drzwi z wywietrznikami sprawdzą się np. w komórce w której przechowujemy produkty spożywcze, z kolei okienka mogą pełnić funkcję dekoracyjną przy drzwiach pokojowych. Kolejna rzecz do klamki i zamki. Zdecydowanie częściej są wybierane klamki zamiast gałek – są mniej zawodne i bardziej praktyczne. Każda wkładka drzwiowa ma jakieś zabezpieczenie, nawet jak nie zawsze się z niego korzysta. W łazience często jest to blokada drzwiowa do przekręcenia, w innych jest to standardowa wkładka na klucz. Dzięki temu drzwi zawsze można zamknąć, tak by nikt się nie dostał do środka.
Podsumowując, drzwi można dobierać do różnych elementów wnętrza, takich jak okna, podłogi, czy ściany. warto zwrócić uwagę na przeszklenia, wkładki i blokady drzwiowe oraz wywietrzniki. W końcu drzwi do każdego pokoju mogą się różnić.