You are currently viewing Drzwi – dobór i montaż

Drzwi – dobór i montaż

Właściwy dobór drzwi dotyczy nie tylko ich wyglądu, ale także szerokości czy sposobu ich zamontowania. Wpływa to całościowo na funkcjonalność danego budynku czy pomieszczenia, bezpieczeństwo domowników, jak również i na estetykę. Jak zatem sprawić, by wybrać idealne skrzydła drzwiowe by potem nie żałować swojej decyzji? Trzeba brać pod uwagę kilka szczegółów.

Na pewno ważny jest rozmiar drzwi

drzwi zewnętrzne w lipnieO ile wysokość jest zazwyczaj taka sama, o tyle szerokość może się różnić. Wiele osób może uznać, że nie ma różnicy czy kupi drzwi dziesięć centymetrów węższe, czy szersze, przecież przejść przez nie można. Jest to prawda, ale problem pojawia się np. przy wnoszeniu rzeczy. przez wąskie drzwi można nie przecisnąć narożnika, kanapy, czy stelaża łóżka – to zwykle rzeczy nie do rozebrania, więc nie można ich przenieść w częściach. Zatem zarówno drzwi zewnętrzne w Lipnie, jak i drzwi wewnętrzne (pokojowe) muszą mieć właściwą szerokość. Druga ważna sprawa to sposób montażu. Większość osób stawia na drzwi otwierane wahadłowo do wewnątrz lub do zewnątrz. Z jednej strony framugi są zamontowane zawiasy na których trzyma się skrzydło drzwiowe, a z drugiej znajduje się wkładka zamkowa. Można jednak postawić na drzwi przesuwne – są to przede wszystkim drzwi w stylu loftowym i industrialnym.

drzwi zewnętrzne lipnoNa podłodze i nad wnęką drzwiową montowane są specjalne szyny po których drzwi przesuwaja się. Może to być jedno skrzydło drzwiowe jak i dwa rozsuwane na boki. To opcja dobra wtedy kiedy mamy ograniczoną przestrzeń – nie trzeba wtedy odsuwać mebli z dala od drzwi bo by się one nie otworzyły. Przy drzwiach przesuwnych kanapa czy łóżko mogą stać nawet kilka centymetrów dalej. Warto wspomnieć także o drzwiach szklanych. Montuje się je teoretycznie tak jak inne drzwi wahadłowe, ale są pewne różnice. Przede wszystkim ściana musi być nosna, a nie jedynie z karton-gipsu. drzwi szklane są ciężkie i zawiasy mogłyby po prostu zostać wyrwane z tynku. Również właśnie metalowe elementy powinny być nieco grubsze i mocniejsze. Drzwi ze szkła także mogą być drzwiami rozsuwanymi, choć zwykle używa się ich tylko w firmach np. gabinetach kosmetycznych.

Podsumowując, wybór drzwi i związany z tym montaż jest bardzo ważny dla każdego pomieszczenia. Jeśli drzwi będą za wąskie to ciężko będzie przenosić przez nie meble, jeśli będą wahadłowe to mogą zahaczać o meble w małym pokoju. Dlatego też trzeba dobrze się zastanowić nad tym co jest dla nas ważne, na czym nam zależy, tak by kupić drzwi estetyczne oraz funkcjonalne.