Od pewnego czasu w Polsce zauważyć możemy wzrost zainteresowania budownictwem domów technologią budownictwa szkieletowego. Krótki czas budowy tzw. domów kanadyjskich, możliwość rozpoczęcia jej o każdej porze roku, a także niższe koszty z pewnością w dużym stopniu zachęcają do podjęcia decyzji o budowie właśnie tego typu domu. Budowa domów kanadyjskich sprowadza się głównie do wzniesienia szkieletu stanowiącego konstrukcję nośną budynku.
Jak powstają domy drewniane?
Składa się ona z systemu drewnianych słupów opartych na poziomej belce będącej podwaliną zakotwioną w fundamencie. W Polsce najczęściej domy kanadyjskie stawia się z drewna świerkowego bądź sosnowego. Drewniane słupy, które rozstawia się w 40 lub 60 cm odstępach, mają przekrój 4 x 14 cm. W ten sposób powstaje siatka z słupów, w której wydziela się otwory na drzwi i okna. Przestrzeń która tworzy się pomiędzy słupami wypełnia się materiałem izolacyjnym, który stanowi zwykle wełna mineralna, styropian bądź wełna drzewna. Od zewnątrz wykonaną izolację osłania się folią wiatroizolacyjną od środka zaś paroizolacyjną. Poszycie ścian wzmacniające ich konstrukcję stanowią wodoodporne płyty wiórowe, z zewnątrz zaś są to zwykle płyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli zaś chodzi o ściany działowe, są one wznoszone na podobnej zasadzie co konstrukcyjne, jednak zwykle są one o połowę cieńsze. Z zewnątrz ściany można pokryć dowolnym materiałem, może to być tynk na siatce zbrojeniowej, deski elewacyjne, bądź płyty klinkierowe.
Stropy oraz dach w domach szkieletowych również wykonuje się z konstrukcji drewnianej. Strop ma najczęściej konstrukcję belkową. Belki oczepowe, które łączą słupy konstrukcyjne pełnią funkcję wieńca, a pomiędzy nimi rozkłada się belki konstrukcji stropu. Na belkach nabija się płyty wiórowe czy włóknowo-cementowe stanowiące podkład pod podłogę. Stylowo wyglądające domy drewniane wykonywane w Krakowie stawia się na ławie, połacie betonowej bądź w przypadku budynków z podpiwniczeniem na ścianach fundamentowych. Dużym plusem jaki posiadają domy kanadyjskie jest to, że wylanie fundamentów na krótko przed zimą w niczym nas nie ogranicza, albowiem budowę można bez problemu kontynuować prace budowlane zimą.
Domy drewniane w systemie szkieletowym stawiane są nawet w ciągu miesiąca, bądź w przypadku domów pod klucz dwóch do trzech miesięcy. Ważne jest jednak to by wybrać do tego odpowiednią firmę budowlaną, najlepiej specjalizującej się tylko i wyłącznie w stawianiu domów drewnianych kanadyjskich. Duży wybór profesjonalnych firm wyspecjalizowanych w tego typu budownictwie znajdziemy na śląsku.