You are currently viewing Do czego służy samozamykacz?

Do czego służy samozamykacz?

Szczegóły dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych opisane są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Wynika z nich między innymi to, że drzwi, gdy nikt z nich nie korzysta, muszą znajdować się w pozycji zamkniętej.

Zadanie to znacznie ułatwia stosowanie odpowiednich urządzeń w postaci samozamykaczy

assa abloy - samozamykaczeMontuje się je w budynkach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach czy magazynach – wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ochrona przeciwpożarowa. Administratorzy budynków dbają nie tylko o ochronę przed ogniem, ale także komfort termiczny użytkowników. Zastosowanie samozamykaczy pozwala na zoptymalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem lub klimatyzowaniem pomieszczeń – klienci i goście nie zawsze pamiętają o tym, żeby zamknąć za sobą drzwi. Ramię lub szyna samozamykacza dociąga je do ramy. Dzięki dodatkowej funkcji w ostatnim etapie domykania drzwi przyspieszają – pozwala to na dokładne dociśnięcie skrzydła do uszczelki. Zwiększa to wygodę korzystania z pomieszczeń, które są klimatyzowane, ponieważ schłodzone powietrze nie ogrzewa się i nie ucieka. Ogólny koszt klimatyzowania lub ogrzewania pomieszczeń maleje.

samozamykaczeSamozamykacz należy dobrać odpowiednio do wymiaru drzwi. Wśród administratorów budynków popularną marką jest Assa Abloy – samozamykacze tego producenta cechują się wysoką funkcjonalnością oraz trwałością. Ich budowa pozwala na regulację siły docisku. W przypadku lżejszych drzwi należy ustawić zawór w taki sposób, żeby samozamykacz stawiał mniejszy opór podczas otwierania i słabiej dociągał je do ościeżnicy. Ciężkie drzwi, na przykład takie o wysokiej klasie dymoszczelności, będą wymagały większej siły, ale można użyć tego samego urządzenia – wystarczy je skonfigurować. Samozamykacze działają dzięki szynom ślizgowym lub ramionom nożycowym. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej estetyczne i pasuje do biur, szkół oraz urzędów. Zalecana szerokość drzwi to od 750 do 1600 milimetrów.

Podczas pożaru samozamykacze ograniczają rozprzestrzenianie się ognia, uniemożliwiają rozchodzenie się dymu po budynku oraz wspierają ewakuację. Ostatni aspekt jest możliwy głównie dzięki elektrycznym i mechanicznym systemom podtrzymywania otwarcia. Mogą być one zintegrowane z wyłącznikami dymowymi. Dodatkowy system hamujący szybko otwarte drzwi zapobiega ich uszkodzeniu. Samozamykacz jest urządzeniem, którego montaż zajmuje najwyżej kilkadziesiąt minut. Można do tego użyć wkrętów lub kołków szybkiego montażu.