You are currently viewing Deski kompozytowe do budowy tarasu – czy to się opłaca?

Deski kompozytowe do budowy tarasu – czy to się opłaca?

Jeżeli zastanawiamy się nad budową własnego domu jednorodzinnego, z pewnością będziemy chcieli uwzględnić w projekcie taras. Nic dziwnego, w końcu będzie to miejsce, gdzie wiosną i latem będziemy mogli spożywać śniadanie czy kolację, a w ciągu dnia odpoczywać, podziwiając nasz własny ogród czy pilnując bawiących się dzieci. Taras nie jest więc żadnym luksusem, a stanowi standard w przypadku domów wolnostojących.

Budowa tarasu z desek kompozytowych

taras z desek kompozytowychZ jakiego materiału jednak warto go wykonać? Istnieje wiele różnych opcji. Może to być taras na podbudowie z betonu, na której znajdą się płytki ceramiczne. Inną propozycją jest wybór drewna lub tańszej alternatywy – desek kompozytowych, które swoim wyglądem zewnętrznym przypominają właśnie drewno. Oczywiście drewnem nie są. Deska kompozytowa powstaje ze zmieszania mączki drzewnej z tworzywem PCV oraz kilkoma innymi dodatkami. Taka deska wygląda naprawdę estetycznie. Jeżeli zdecydujemy się na taką powierzchnię tarasu, musimy pamiętać, że układanie desek kompozytowych musi być poprzedzone przygotowaniem projektu. Ponadto oprócz samych desek będą nam potrzebne także elementy ułatwiające montaż, wśród których producenci wymieniają między innymi wkręty mocujące, podkładki poziomujące oraz legary. Sam montaż nie jest skomplikowany, ale istnieją dwie metody. Pierwszą z nich wykorzystuje się, gdy decydujemy się na taras montowany na podporach betonowych.

deski kompozytoweDrugą możliwością jest taras na płytach, również betonowych. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża i ułożeniu legarów, można zająć się układaniem desek tarasowych. Przebiega to zazwyczaj szybko i sprawnie, gdyż wykorzystuje się do tego klipsy startowe i montażowe oraz wkręty – za pomocą tego zestawu można precyzyjnie i błyskawicznie łączyć ze sobą kolejne deski. Z pewnością szybkość montażu będzie dla wielu osób główną zaletą, jednak dlaczego jeszcze warto wybrać właśnie takie deski? Trwałe deski kompozytowe w Warszawie kupowane są bardzo często – w Milanówku czy w innych dzielnicach domków jednorodzinnych tarasy z nich wykonane są częstym widokiem. To dlatego, ze oprócz estetyki, deski z kompozytu zapewniają nam wytrzymałość – z pewnością taras będzie nam służył przez długie lata.

Odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że niestraszne będą opady deszczu czy śniegu. W dodatku konserwacja takich desek jest niezwykle prosta – wystarczy zastosować odpowiednie preparaty pielęgnujące, które zapewnią idealny wygląd desek. Wszystko wskazuje na to, że deski kompozytowe są wyborem godnym uwagi i z powodzeniem mogą zastąpić drewno.