You are currently viewing Dachy tradycyjne – zalety i wady

Dachy tradycyjne – zalety i wady

Dachy tradycyjne, jak sama nazwa wskazuje jest to rozwiązanie z dobrym skutkiem wykorzystywane od wielu lat. Niemniej na chwile obecną rozwiązań, które mamy do wybory jeśli chodzi o budowę dachu jest o wiele więcej, – od dachów płaskich zaczynając, które są szczególnie popularne w budownictwie nowoczesnym zwłaszcza energooszczędnym, poprzez dachy jednospadowe, często mylone z tymi płaskimi, po dachy czterospadowe, czyli inaczej mówiąc kopertowe.

Dachy tradycyjne nadal modne

dachy tradycyjneCzy zatem przy takiej ilości możliwości nadal warto wybierać dachy tradycyjne – dwuspadowe? Jest to niewątpliwie rozwiązanie bardzo uniwersalne, nim jednak przejdziemy do zalet i wad tego rozwiązania, warto zaznaczyć, że często też nie bardzo mamy wybór, bo w wielu miejscach, zgodnie z planem zagospodarowywania przestrzeni, zobowiązani jesteśmy własnie do wybory dachu tradycyjnego. Co to zatem dla nas oznacza? Po pierwsze dachy tradycyjne, czyli te o konstrukcji dwuspadowej dają nam możliwość zorganizowania poddasza mieszkalnego, dzięki czemu zyskujemy funkcjonalną i gustowną przestrzeń mieszkalną i nie tylko – w zależności od potrzeb. jednocześni dachy dwuspadowe są bardzo praktyczne. Uniwersalna konstrukcja ułatwia utrzymanie dachu w czystości i dobrym stanie jednocześnie jego budowa jest niezwykle prosta, co także pozytywnie przekłada się na koszty.

dachy tradycyjneObecnie dachy tradycyjne uważa się za jedno z najtańszych rozwiązań, co dla wielu osób nie pozostanie argumentem bez znaczenia. Jeśli chodzi o minusy tego rozwiązania, to w porównaniu, zwłaszcza z dachami płaskimi rozwiązanie to uważa się za mniej energooszczędne, jest to związane z tym, że taka konstrukcja sprawia, że więcej energii cieplnej ucieka przez dach, niemniej problem ten do pewnego stopnia można wyeliminować przez zastosowanie nowoczesnej izolacji oraz materiałów, które mają niższą przepuszczalność cieplną. Czy zatem dachy tradycyjne pozostają nadal atrakcyjną alternatywą? Można powiedzieć, że tak – prosta konstrukcja, funkcjonalne poddasze i niski oraz stosunkowo krótki czas budowy, to zalety, których nie da się odmówić tej konstrukcji. Dla osób, którym zależy jednak na nowoczesnym wyglądzie obiektu, lub też na uzyskaniu obiektu o konstrukcji energooszczędnej lub pasywnej inne rozwiązania będą jednak lepszą propozycją.

Warto na koniec jeszcze nadmienić, że komfort jaki zapewni dach tradycyjny w dużej mierze zależy od sposobu jego wykonania i jakości materiałów zastosowanych do budowy, dlatego warto zdecydować się na doświadczoną firmę, by mieć pewność, że konstrukcja będzie spełniać nasze oczekiwania i wymagania.