You are currently viewing Czy zakładanie ogrodów jest kosztowne?

Czy zakładanie ogrodów jest kosztowne?

Stworzenie terenu zielonego wokół własnego domu to marzenia każdego posiadacza jednorodzinnego budynku mieszkalnego o odpowiednio dużej działce. Wiadomo, że sposobów na osiągnięcie celu jest wiele. Znaczna część osób rozważających zakładanie ogrodów obawia się, że fachowe usługi ogrodnicze będą stanowić zbyt duże obciążenie domowego budżetu.

Krakowskie zakładanie ogrodów jest kompleksowe

zakładanie ogrodówTrzeba jednak pamiętać, że ceny usług na krajowym są bardzo zróżnicowane, również w branży ogrodniczej. Dużo zależy od konkretnego rynku o zasięgu lokalnym lub regionalnym. Nie od dzisiaj wiadomo, że w rejonie Krakowa oraz innych miast z dużą liczbą ościennych miejscowości, zapotrzebowanie na projektowanie ogrodów jest niezwykle wysokie, a dodatkowo tamtejsza ludność charakteryzuje się znacznie wyższym poziomem dochodów, niż średnia krajowa. Wszystkie te czynniki sprawiają, że usługi ogrodnicze są dosyć kosztowne. Innym aspektem, na który warto byłoby zwrócić uwagę podczas analizowania cen usług ogrodniczych, jak zakres działań. Wiadomo, że wykonanie samego projektu będzie odznaczać się znacznie mniejszą ceną, niż kompleksowe zakładanie ogrodów kraków, w ramach którego projektowanie stanowi tylko pierwszy krok do zakończonej inwestycje. Kolejna sprawa to obszar, na którym mają być prowadzone działania.

zakładanie ogrodówMałe ogrody usytuowane w bezpośrednim otoczeniu domu jednorodzinnego to nieduże projekty, które mogą być wdrażane w relatywnie krótkim czasie i bez dużych nakładów. Z innym scenariuszem będziemy mieć do czynienia, w przypadku działki do sporej powierzchni użytkowej, którą będzie trzeba zagospodarować. Oczywiście istnieje jeszcze scenariusz pośredni. Osoby posiadające sporo wolnego czasu mogą na własną rękę przeprowadzić najprostsze, niewymagające eksperckiej wiedzy prace, takie jak przygotowanie gruntu, zgromadzenie materiałów, ogrodzenie terenu. W takim przypadku można zaoszczędzić znaczną część kwoty, którą musielibyśmy wydać na zakładanie ogrodów od kompletnych podstaw. Jeżeli interesuje nas wyłącznie projektowanie ogrodów to koszty jeszcze się zmniejszają. Musimy jednak pamiętać o tym, że ogrody na papierze nie zawsze bywają łatwe do wdrożenia w rzeczywistości przez niedoświadczonych i niewykwalifikowanych ogrodników.

Dosyć pozytywną wiadomością, która na dłuższa metę może wpłynąć na poziom cen w sektorze usług ogrodniczych, również w rejonie miast takich jak Kraków, jest fakt, że na rynku pojawia się coraz większa liczba firm świadczących usługi ogrodnicze, a więc mamy do czynienia z rosnącą podażą. Nie mniej jednak, w tej chwili poziom cen w rejonie dużych miast jest zauważalnie wyższy.