You are currently viewing Czy nitonakrętka jest wytrzymała?

Czy nitonakrętka jest wytrzymała?

Ze wszystkich sposobów łączenia cienkościennych elementów stalowych, najłatwiej wykorzystać nitonakrętki. W przeciwieństwie do spawania nie trzeba stosować żadnych specjalistycznych urządzeń. Proces nitowania można przeprowadzić w praktycznie każdych warunkach. Do połączenia dwóch płaskich elementów wystarczy wykonać otwór przy pomocy dowolnego elektronarzędzia, które daje taką możliwość. Za pomocą nitonakrętek można łączyć arkusze blachy, płyty z tworzyw sztucznych lub drewna.

Wykorzystanie nitonakrętek

trwałe nitonakrętki staloweNitonakrętki znajdują zastosowanie jako element montażowy w budownictwie oraz przemyśle. Często korzysta się z nich podczas montażu banerów, plafonów i kasetonów reklamowych. Nitonakrętka składa się z trzech części – powierzchni gwintowanej, niegwintowanej i kołnierza. Ostatni element może być cienki, wpuszczany lub gruby. Dostępne są nitonakrętki z kołnierzami o różnych kształtach. Wykorzystując nitonakrętki, można szybko połączyć ze sobą dwa cienkościenne elementy, przyspieszając montaż. Nitonakrętki mogą być przelotowe lub nieprzelotowe. Ponadto dzielą się też ze względu na kształt kołnierza. Różnice te pozwalają dopasować odpowiednie rozwiązanie montażowe do wielu różnych materiałów oraz sytuacji.

budownictwo - nitonakrętkiNa przykład kołnierz sześciokątny skutecznie redukuje przesuwanie się nitonakrętki w materiale. Producenci maszyn i elektronarzędzi wykorzystują trwałe nitonakrętki stalowe do montażu elementów osłonowych. Na rynku znaleźć można także bardziej specjalistyczne nitonakrętki z uszczelką z polichlorku winylu. Dobrze sprawdzają się one w tworzeniu konstrukcji wodoszczelnych. Dla jakości połączenia ogromne znaczenie ma także materiał, z którego wykonana jest nitonakrętka. Standardowo wykonuje się je ze stali. Są one relatywnie niedrogie, ale wystawienie ich na długotrwałe działanie wody może je szybko zniszczyć. Montaż z pomocą stalowych nitonakrętek jest szybki, ponieważ są one miękkie i łatwo się je spęcznia. Ten rodzaj nitonakrętek prowadzi do najmniejszego zużycia narzędzia nitującego.

Alternatywą są nitonakrętki ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, które można wykorzystywać podczas montażu elementów wyeksponowanych na działanie czynników atmosferycznych. Z nitonakrętek korzysta się w przemyśle stoczniowym, gdzie potrzebne są materiały najwyższej jakości. Chcąc połączyć ze sobą dwie cienkościenne powierzchnie o różnej grubości, warto wybrać nitonakrętki o płaskim kołnierzu. Pozwoli to zrównoważyć różnicę w grubości danych powierzchni, przez co łatwiej będzie wykonać stabilne połączenie.