You are currently viewing Czy deska kompozytowa jest lepsza od drewnianej?

Czy deska kompozytowa jest lepsza od drewnianej?

Na rynku producentów materiałów wykończeniowych do tarasu wciąż panuje spór pomiędzy użytkownikami i producentami: co jest lepsze – deska naturalna czy kompozytowa? Warto więc rozważyć cechy obu tych produktów i określić, który korzystniej jest stosować, uwzględniając nie tylko parametry techniczne obu tych wyrobów, ale również ich właściwości estetyczne.

Deski na tarasy

kompozytowa deska tarasowaWiele osób bezkompromisowo trzyma się drewna twierdząc, że nie ma możliwości zakupienia trwalszego materiału. Taras oraz balkon bardzo trudno jest odpowiednio wykończyć. Najczęściej użytkownikom zależy na tym, aby powierzchnia tarasu była wykończona w sposób nie tylko estetyczny, ale również trwały. Klasyczne płytki gresowe przestały zadowalać właścicieli domków jednorodzinnych, ponieważ poszukują oni bardziej nowoczesnych, dekoracyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest ułożenie na posadzce konstrukcji drewnianej. Do legarów przykręca się odpowiednio zaimpregnowane deski, które mają bardzo dobre właściwości estetyczne. Naturalny materiał prezentuje się dobrze zarówno latem, jak i zimą. Posiada jednak kilka wad – musi być często impregnowana, ponieważ inaczej materiał zaczyna pochłaniać wilgoć, puchnąć, odkształcać się, a w konsekwencji korodować.

kompozytowa deska tarasowaDoskonałą alternatywą jest więc wysokiej jakości kompozytowa deska tarasowa, która produkowana jest z mieszanki polichlorku winylu oraz mączki drewnianej. Producenci tego typu paneli zadbali o to, aby produkt nie posiadał wad przypisywanych tarasom wykonanym z naturalnego drewna. W praktyce oznacza to, że kompozyt jest nienasiąkliwy oraz nie ma właściwości higroskopijnych, co przekłada się na zminimalizowanie odkształcalności desek, ich niszczenia oraz korozji. Co więcej, aby zachowały one swój kształt, nie trzeba ich regularnie impregnować. Kompozyt średniej jakości nie przypomina drewna w znacznym stopniu, jednak jeżeli zainwestujemy w droższe rozwiązania i wybierzemy gładkie panele, może okazać się, że będą one wręcz doskonale przypominały konkretny gatunek drewna. Czy deska kompozytowa jest lepsza od drewnianej? Z pewnością tak, jeśli zależy nam na tym, aby cieszyć się estetyczną powierzchnią tarasu przez bardzo długi czas użytkowania.

Doskonałe parametry techniczne są bardzo korzystne szczególnie wtedy, gdy rozpatrujemy bardzo długi okres eksploatacji. Warto pamiętać, że korzystając z kompozytu, nie jesteśmy w stanie uzyskać tak zadowalającego efektu pod kątem estetycznym, jak w przypadku desek drewnianych – nie da się więc określić, który z materiałów jest bardziej zalecany.