You are currently viewing Co to jest obrabiarka sterowana numerycznie?

Co to jest obrabiarka sterowana numerycznie?

Coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju urządzenia sterowane numerycznie, które popularnie określa się mianem CNC. Wiele osób potrafi powiązać to określenie z obróbką stali lub drewna, jednak nie do końca wie, czym tak właściwie jest zaawansowane sterowanie komputerowe i jaki ma wpływ na wydajność maszyn i urządzeń wykorzystywanych w wielu branżach.

Obrabiarka do skrawania metali

obrabiarki sterowane numerycznie	Jakie są zalety stosowanie CNC i dlaczego kwalifikacje operatorów tego typu maszyn są tak pożądane na rynku pracy? CNC (z ang. Computerized Numerical Control) jest inaczej określane jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Działanie tego systemu polega głównie na tym, że częścią maszyny jest mikrokomputer, który można programować w zależności od naszych potrzeb. Pierwsza obrabiarka sterowana numerycznie powstała w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku i zapoczątkowała rewolucję wśród przedsiębiorstw zajmujących się obróbką skrawaniem stali lub innych materiałów. Do grupy maszyn CNC zalicza się między innymi nowoczesne tokarki, frezarki oraz lasery. Dlaczego jest to tak chętnie stosowany tym maszyn przemysłowych? Przede wszystkim dzięki szybkości pracy oraz dużej jakości wytwarzanych detali. Bardzo istotna jest również powtarzalność – kolejne wytworzone elementy są nie tylko zrobione poprawnie, ale również w dokładnie taki sam sposób jak pozostałe. Ta cecha pozwala inżynierom na jeszcze lepsze konstruowanie urządzeń mechanicznych i prowadzenie dokładniejszych obliczeń konstrukcyjnych, a co za tym idzie zmniejszanie ryzyka awaryjności danego sprzętu.

obrabiarki sterowane numerycznie	Proces wytwarzania części przez obrabiarkę sterowaną numerycznie składa się z trzech podstawowych faz: wykonania projektów graficznych w programach komputerowych (CAD), przetwarzania projektu w taki sposób, aby był przedstawiony w formie, którą bez problemu odczyta maszyna (CAM) oraz procesu produkcji (CNC). Sterowniki oraz oprogramowanie mikrokomputera odpowiadają za kontrolowanie pracy maszyny, a co za tym idzie ograniczają pracę operatora do minimum. Wszystkie zmiany parametrów, ruch wrzeciona oraz skrawanie jest więc zależne od programu, który zostanie wprowadzony do mikrokomputera. Rewolucja obrabiarek CNC trwa do dzisiaj – producenci maszyn wciąż szukają rozwiązań jeszcze bardziej nowoczesnych, które będą w jeszcze mniejszym stopniu niezależne.

Dzisiaj żadnym zaskoczeniem nie są urządzenia pracujące w dwóch czy trzech osiach – najnowocześniejsze frezarki posiadają ich nawet cztery razy więcej. Z pewnością inżynierowie nie ustąpią i będą dalej prowadzić swoje prace związane z tworzeniem nowych rozwiązań i patentów.