Rozwój technik galwanizacyjnych przypada na początek XIX wieku. Pierwsze kroki w kierunku pozłacania srebrnych przedmiotów wykonał w 1805 roku włoski chemik Luigi Brugnatelli. W 1837 roku odkryto, że do pokrywania powierzchni przedmiotów cienkimi warstwami innych metali można wykorzystać zjawisko elektrolizy. Powlekanie galwaniczne biżuterii stosuje się powszechnie od 1857 roku. Obecnie proces ten wykonywany jest na skalę przemysłową i nie dotyczy tylko biżuterii, a przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego czy medycznego.
Miejscem, w którym odbywa się proces pokrywania przedmiotów cienkimi warstwami metalu, jest galwanizernia. Dobry zakład specjalizujący się w takich działaniach można znaleźć na przykład w Bydgoszczy. Do galwanizacji wykorzystuje się zjawisko elektrolizy, czyli przemieszczanie się jonów podczas przepływu energii elektrycznej przez elektrolit. Galwanizację wykonuje się w celu ochrony przedmiotu przed korozją lub poprawy estetyki. W galwanizerni wykonuje się powłoki ochronne z cynku, niklu i miedzi. Powłoki dekoracyjne tworzy się z chromu, złota, platyny lub rutenu. W bydgoskich zakładach galwanicznych stosuje się także chemiczne i elektrochemiczne metody nakładania powłok. Grubości powłok wahają się w przedziale od 1 do 8 mikrometrów. Każda dobra galwanizernia w Bydgoszczy najpierw poddaje przedmiot dokładnemu oczyszczeniu – należy usunąć wszystkie zabrudzenia oraz tłuste plamy.
Do nakładania powłok wykorzystuje się specjalne galwanizerki, które mogą robić to powierzchniowo lub punktowo. Grubość powłoki ustawia się poprzez regulację napięcia. Duże przedmioty pokrywa się powierzchnią metaliczną w wannie galwanicznej. Podczas kąpieli w wodnych roztworach chemicznych metal wiąże się z powierzchnią przedmiotu. W wannie muszą znaleźć się sole nakładanego na przedmiot metalu. Przez roztwór przepuszcza się prąd elektryczny. W przypadku cynowania anodą będzie cyna metaliczna, natomiast elektrolitem roztwór siarczanu cyny – pozwala to uzyskać metaliczną srebrzystą powłokę ochronną. Zatrudnieni w bydgoskiej galwanizerni fachowcy muszą znać się na obsłudze urządzeń elektrycznych – praca z prądem wymaga zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa.
Galwanizer podczas pracy używa wanien i linii galwanicznych, a także mikrometru, mieszarki i narzędzi do obróbki. Po nałożeniu warstwy metalu należy ją dokładnie wyszlifować, żeby uzyskać gładką powierzchnię, a także wypolerować. Poprawność procesu kontroluje się poprzez mierzenie grubości powłoki oraz końcowe ważenie przedmiotu.