You are currently viewing Cięcie i grawerowanie gadżetów z plexi

Cięcie i grawerowanie gadżetów z plexi

Plexi jest to polimerowe tworzywo sztuczne. Jego ogromną zaleta jest to, że swoim wyglądem przypomina szkło. Jest bowiem materiałem transparentnym, dość sztywnym i może występować w przeróżnych grubościach. W porównaniu do tafli szklanych posiada pewną elastyczność, co pozwala na kształtowanie z niej różnych kształtów. Nic więc dziwnego, że plexi cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu gałęziach przemysłu.

Grawerowanie szkła akrylowego

grawerowanie plexi Najczęściej jest ona wykorzystywana przez producentów statuetek oraz tabliczek okolicznościowych. Plexi cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jego produkcja jest znacznie tańsza niż w przypadku szkła. Podobnie w przypadku obróbki. Podczas szlifowania, grawerowania i cięcia nie ulega ono pęknięciom i stłuczeniom. Na plexi można dzisiaj uzyskać praktycznie dowolny wzór. Jak to jest możliwe? Dzięki nowoczesnej technologii, a konkretnie rozwoju laserów przemysłowych. To właśnie one są odpowiedzialne za cięcie i dokładne grawerowanie plexi. Płytę szkła akrylowego układa się na stole roboczym maszyny. Na podstawie wcześniej wykonanego projektu wytwarzanego elementu programuje się maszynę. Podobnie jak większość urządzeń przeznaczonych do obróbki tworzyw sztucznych i metali, lasery przemysłowe również są sterowane komputerowo.

grawerowanie plexiDlatego najczęściej wystarczy tylko wykonać projekt w programie, który jest spójną częścią oprogramowania naszej maszyny. W takim przypadku programowanie ogranicza się do wgrania szkiców oraz doboru odpowiednich funkcji urządzenia. Sam proces grawerowania polega na odparowaniu części materiału. Laser pobudza bowiem cząsteczki do zmiany stanu skupienia, a następnie „zniknięcia”. W zależności od tego, jak głębokie mają być żłobienia, moc lasera musi być odpowiednio dopasowana. W przeciwnym przypadku moglibyśmy zamiast pięknych wzorów uzyskać nieestetyczne dziury lub czarne, wypalone plamy. Standardowa plexi jest przezroczysta, jednak coraz częściej możemy spotkać się z tworzywem barwionym (transparentnym lub całkowicie barwionym w masie). Pozwala to na osiągnięcie jeszcze ciekawszych efektów, które docenia bardzo wielu klientów.

Ze szkła akrylowego wykonuje się w szczególności szyldy sklepów, gadżety promocyjne lub po prostu dedykowane pamiątki. Na statuetkach, brelokach czy innych elementach można wykonać praktycznie dowolny grawer. Może to być logo firmy, podziękowania lub życzenia. Dużą zaletą tego typu produktów jest to, że nie musimy obawiać się tego, że zostaną uszkodzone podczas transportu. Pomimo tego będą bardzo elegancko prezentować się w gablotach z pamiątkami.