Dbanie o tereny zielone wymaga dużych nakładów pracy – nie wszystko jednak trzeba robić ręcznie. Dużym ułatwieniem dla ogrodników są ciągniki jednoosiowe. Te niewielkie pojazdy nie wymagają żadnych uprawnień do prowadzenia, a koszt zakupu małego urządzenia to zaledwie około 3 tysiące złotych. Większe urządzenia mogą kosztować nawet ponad 10 tysięcy, ale w zamian oferują szerokie możliwości, takie jak koszenie trawy, spulchnianie gleby lub możliwość zamontowana większej przyczepki do przewożenia różnych przedmiotów.
Ciągniki jednoosiowe wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i relatywnie małą masą
Jednocześnie oferują dużą moc pociągową i dobrze radzą sobie w trudnych warunkach terenowych. Przewożenie ciężkich ładunków rozległych placach budowy, w ogrodach lub sadach jest dzięki nim znacznie łatwiejsze. Do ciągnika jednoosiowego można zamontować szereg akcesoriów rolniczych i ogrodniczych, a także przyczepkę. Można wykorzystać model z siatkową zabudową, która pozwala na przewożenie zagrabionych liści. To także wygodny i sprawdzony sposób na dowiezienie niezbędnych do prac ogrodowych narzędzi czy zebranie pościnanych gałęzi. Kluczowym parametrem ciągnika jednoosiowego jest moc silnika. Należy zwrócić uwagę także na moment obrotowy. Dla ogrodników doskonały ciągnik jednoosiowy z przyczepą jest idealnym rozwiązaniem podczas jesiennych prac porządkowych.
Manualne skrzynie biegów posiadają po kilka przełożeń do jazdy w przód i w tył, co pozwala wykorzystać potencjał silnika podczas jazdy w trudnym terenie i przemieszczania się z przyczepką. Wysoki prześwit pozwala wjeżdżać w trudno dostępne miejsca. Większy bieżnik na oponach zapewnia lepszą przyczepność do podłoża i daje możliwość pokonywania terenów podmokłych. Silniki w ciągnikach jednoosiowych posiadają zwykle jeden cylinder, są wiec proste w obsłudze i naprawie. Do ciągnięcia przyczepki lepiej sprawdzi się ciągnik z silnikiem Diesla. Osobne hamulce dla każdego koła pozwalają na wygodniejsze manewrowanie w ciasnych miejscach.
Chcąc wykorzystywać jednoosiowy ciągnik do jazdy z przyczepką, warto wybrać urządzenie, które pozwala na przekazanie napędu na oś przyczepki. Znacznie ułatwi to manewrowanie i sprawi, że możliwe będzie zabranie cięższego ładunku. Przyczepkę w każdej chwili można wymienić na inny osprzęt, taki jak kosiarka rotacyjna, glebogryzarka lub pług. Po zakupie ciągnika jednoosiowego trzeba regularnie sprawdzać jego stan techniczny. Podczas przeglądów należy zwracać uwagę na poluzowane śruby oraz korodujące elementy mocujące.