Głównym zadaniem wentylacji jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń. Pomaga to regulować temperaturę, zmniejsza ilość kurzu i zabrudzeń oraz wspiera w usuwaniu wilgoci. Wentylacja jest stosowana w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Jej szczególnym rodzajem jest wentylacja przemysłowa, która musi charakteryzować się konkretnymi parametrami – jej jakość ma wpływ na przebieg procesów produkcyjnych, a także stan magazynowanych towarów.
Wentylacja – co musisz wiedzieć?
Wentylacja jest szczególnie ważna w miejscach o wysokim poziomie zapylenia. Systemy wentylacji dzielą się na rozcieńczające i wyciągowe. Na system wentylacji składają się okapy, kanały, kominy i filtry. Praca wentylacji powinna być uzależniona od parametrów pomieszczenia. Za ich odczytywanie odpowiadają czujniki. Przekazują one zebrane dane do centrali sterującej. W automatyce przemysłowej związanej z wentylacją stosuje się czujniki dymu, wilgotności, zanieczyszczeń oraz ciśnienia. Te ostatnie nazywa się także przetwornikami. Kontrolują one wewnętrzne parametry układu wentylacji. Sterowanie wentylacją odbywa się za pomocą falownika. Za pomocą tego urządzenia steruje się maszynami przepływowymi. W przypadku wentylacji są to wentylatory. Kluczowym parametrem falownika jest zakres mocy. Stosowana w przemyśle niezawodna automatyka do wentylacji pozwala utrzymywać jakość powietrza na wysokim poziomie.
Czujniki automatycznie dobierają moc wentylatorów lub przekazują informacje do centrali, żeby operator mógł podjąć właściwą decyzję. Falowniki do wentylacji mogą sterować także wentylatorami oddymiającymi. Przepustnice i zawory znajdujące się w armaturze są otwierane i zamykane przy pomocy siłowników. Kontrolę nad wentylacją uzyskuje się dzięki zaworom. Zamrożeniu zapobiegają termostaty, które kontrolują temperaturę wewnątrz instalacji. Tryby pracy można ustawiać przy pomocy programowalnego sterownika PLC. Do systemu automatyki wentylacji można wpiąć także rekuperatory. Połączenie wielu elementów w jeden system pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Sterownik wentylacji wyświetla informacje dotyczące prędkości wentylatorów, temperatur i używanych programów.
Za wysoką jakość obrazu odpowiada ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD. Możliwe jest sterowanie każdym wentylatorem osobno lub całą wentylacją. Podczas zakupu systemu przemysłowego warto zwrócić uwagę na klasę szczelności urządzenia sterującego. Możliwy jest automatyczny lub ręczny tryb pracy. Automatyka do wentylacji pozwala poprawić jakość powietrza w takim miejscu jak hala produkcyjna, magazyn czy sklep wielkopowierzchniowy.