Sale gimnastyczne w szkołach są miejscami, które powinny być odpowiednio zabezpieczone oraz ogólnie zagospodarowane. Istotne mogą okazać się w tym celu podłogi zapewniające dobrą przyczepność, a tym samym odpowiednie warunki do przeprowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Ważne jest również, by amortyzowały ewentualne upadki tak, aby nie skończyły się poważniejszymi stłuczeniami czy ogólnie urazami.
Jakie są podłogi sportowe w polskich szkołach?
Oczywiście istotne jest, aby podłogi na salach gimnastycznych zdecydowanie różniły się od tych stosowanych na korytarzach. Powinny spełniać istotne parametry, wśród których warto wymienić komfort przeprowadzanych zajęć, ale także zdrowie i bezpieczeństwo z uczniów. Wydajne podłogi sportowe w szkołach, by były skuteczne warto, aby charakteryzowały się odpowiednią grubością, odpornością na ścieranie, wgniecenia, obciążenia, a na dodatek miały właściwości amortyzacyjne, antypoślizgowe oraz akustyczne. Wykładziny na hale można podzielić między innymi ze względu na rozkład nacisku, są to punktowo-elastyczne, powierzchniowo-elastyczne oraz kombi-elastyczne. Najbardziej ekonomiczny jest pierwszy z rodzajów, lecz jak się okazuje ma też swego rodzaju minus – podczas długiego użytkowania może negatywnie wpływać na stawy.
Budowa tej wykładziny polega na przyklejeniu na niesprężyste podłoże wykładziny posiadającej podbudowę z elastycznej pianki. Drugi z rodzajów produkowany jest na bazie żywic poliuretanowych. Dedykowane są do obiektów zamkniętych, a ich struktura jest zbliżona do powszechnie stosowanych parkietów. Ich atutami jest między innymi sprężystość oraz możliwość tłumienia energii udarowej. Warto dodać, że okazują się wyjątkowo wszechstronne. Ostatni z wymienionych wariantów, czyli kombi-elastyczny jest połączeniem dwóch pierwszych. Dzięki zróżnicowaniu można efektywnie dobrać podłogi sportowe w szkołach pod kątem najczęstszego wykorzystania. W przypadku braku funduszy warto tymczasowo zaopatrzyć się w parkiet o nieco niższej jakości, lecz należy pamiętać, że podczas długiego użytkowania może mieć negatywny wpływ na zdrowie stawów uczniów.
Podłoga sportowa do sali gimnastycznej może okazać się niezwykle istotnym elementem każdej szkoły. Lekcje wychowania fizycznego oraz opcjonalne treningi sportowe powinny przebiegać w odpowiednich warunkach
, które w żaden sposób nie narażą stanu zdrowia uczniów. Należy pamiętać o samy komforcie, ale także o możliwych upadkach – warto
, by zapobiegała im amortyzacja podłogi tak, aby nie doszło do przykrego incydentu, a nawet kontuzji.