You are currently viewing Budowa i ocieplenia stropodachów niewentylowanych

Budowa i ocieplenia stropodachów niewentylowanych

Czasem w domach wykonuje się stropodach, jednak nie wentylowany. W tym przypadku taki dach może posiadać pustkę powietrzna lub też nie. Nawet jeśli takowa pustka powietrzna jest wykonywana, to powietrze w niej się znajdujące nie wymienia się z otoczeniem.

Jak wyglądają ocieplenia stropodachów w Tychach

Ocieplenia stropodachówPrzez to latem, powietrze te nagrzewa się, jak i cała konstrukcja dachu, przez co na ostatniej kondygnacji może panować straszliwy upał. Dlatego, już na etapie projektowania nie można zapominać o odpowiedniej izolacji, które będzie temu zapobiegała. Jak każda budowę stropu, tak i stropodachu rozpocząć należy od wykonywania główniej płyty nośnej takiego stropodachu. Płyty stropodachy, można wykonywać w technologi żelbetowej. W takim przypadku wykonuje się zbrojenie, które następnie zalewa się mieszanką betonową. Poza tym często stropodachy wykonuje się z pustaków oraz belek. Czasem także zdarza się, że elementy stropodachu wykonywane są z elementów prefabrykowanych.

Po wykonaniu głównego elementu nośnego, należy wykonać warstwę spadkową, aby woda deszczowa mogła odpływać z dachu i na nim nie zalegała. Warstwę tą wykonuje się najczęściej z wylewki betonowej lub cementowa. Następnie wykonuje się izolację przeciwwilgociową, która najczęściej jest specjalną folią budowlaną. To właśnie na tej warstwie wykonuje się ocieplenia stropodachów Tychy. Jest to bardzo ważne, co się wybierze do wykonania docieplenia stropodachów, gdyż wpływa to później na komfort użytkowania obiektu. Bardzo często i to nie tylko na śląsku stosuje się do ocieplenia stropodachów wełnę mineralną. Jest to odpowiedni materiał, który będzie trwały przez wiele lat. Ostatnio jedna z firm w Tychach zaczęła wykorzystywać do docieplenia stropodachów piankę poliuretanową. Piankę te nakłada się tak zwaną metoda natryskową. Materiał ten ma lepsze parametry od wełny i lepiej sprawdza się w przypadku stropodachu nie wentylowanego, ze względu na to, ze chroni także przed nagrzewaniem się budynku. Poza tym montaż takiej pianki jest łatwiejszy i trwa zdecydowanie krócej.

W izolacji termicznej montuje się dekowanie. Deskowanie oczywiście wykonuje się, gdy jest zaprojektowana pustka powietrza. To właśnie na dekowaniu znajdzie się izolacja przeciwwodna, jak i pokrycie dachowe. Izolacja przeciwwodna chroni przede wszystkim ocieplenia stropodachów przed wodą opadową. Bardzo często jest wykonana z papy.

Pokrycia stropodachu mogą być różne. Często jest to blacha jak i ze żwiru na warstwie balastowej. W przypadku stropodachu bez pustki powietrznej, warstwę deskowania się pomija.