You are currently viewing Budowa i izolacja domu szkieletowego, a piwnica

Budowa i izolacja domu szkieletowego, a piwnica

Obecnie, jeśli chcemy wybudować swój własny dom, to możemy wybierać pośród wielu technologi, w których on powstanie. Także i na rynku można znaleźć wiele rodzajów materiałów, z których dom może powstanie. Jedną z technologi jest wykonanie domu szkieletowego. Jest to bardzo szybki sposób na wybudowanie swojego domu.

Izolacja piwnicy w takim domu nie jest potrzebna

izolacja piwnicyDomy takie najczęściej nie mają żadnej piwnicy. Tak więc budowę takieto domu rozpoczyna się do wykonania wylewki betonowej. To właśnie ona będzie stanowiła fundament dla domu. Jeśli dom nie ma piwnicy, to problem, jakim jest tania izolacja piwnicy nam odpadam. Jednak wiadomo, że musimy zabezpieczyć nasz dom przed wodą. Dlatego hydroizolacja fundamentów jest już koniecznością. Taka izolacja jest wykonywana podobnie, jak wspomniana już hydroizolacja piwnicy, czyli z foli budowlanej do tego przeznaczonej. Gdy mamy wykonany odpowiedni podkład pod budowę domu szkieletowego, to możemy przejść do jej wykonywania. Budowę rozpoczyna się od wykonania szkieletu z belek do tego przeznaczonych. Następnie do nich przymocowuje się specjalne płyty. Pomiędzy nimi umieszcza się izolację termiczną. Także, szczególnie, jeśli to jest dom drewniany, to wykonać należy izolację przeciwwodną. Podobnie, jak hydroizolacja fundamentów, także i izolacja przeciwwodna ścian wykonywana jest ze specjalnej foli. Taka izolacja przeciwwodna wykonywana jest od strony zewnętrznej. Natomiast do strony wewnętrznej wykonywana jest izolacja przeciwwilgociowa. Podczas wykonania ścian w domu szkieletowym izolacja pionowa jest bardzo ważna i nie można o niej zapominać. Dom talki najczęściej jest wykonany w całości z drewna, a wiadomo, że jest to materiał, który bardzo dobrze chłonie wilgoć. Jeśli wykona się źle izolację, to możemy mieć problem z wilgocią. Należy pamiętać, że osuszanie murów wykonanym w takiej technologi jest bardzo trudne. Przede wszystko ze względu, że warstwa izolacji termicznej znajduje się wewnątrz ściany. Po wykonaniu ścian. Wykonuje się podobnie strop, czy dach. Najczęściej w takich domach wykonuje się dach w konstrukcji krokwiowo ? jętkowej. Jest tak ze względu, że taki dach jest stosunkowo lekki. Dach ten również powinniśmy zabezpieczyć przed wilgocią, dlatego również w tym przypadku będzie potrzebna izolacja przeciwwodna dachu od zewnątrz, jak i izolacja przeciwwilgociowa od środka.

Jak widać dom w technologi szkieletowej może powstać bardzo szybko. Do tego takie domy są tanie w budowie. Jednak obecnie, ze względu na nowe przepisy energetyczne, ciężko jest taki dom odpowiednio ocieplić, aby spełniał założenia budynku energooszczędnego.