Decydując się na budowę domu drewnianego musimy zdawać sobie sprawę z jego mocnych i słabych stron. Budynki mieszkalne tworzone z bali drewnianych wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych.
Domy z drewna i właściwości termiczne
Oczywiście nie jest to czynność, która musi być wykonywana co roku ze względu na to, że współczesne środki ochrony drewna zapewniają niezwykle wysoką skuteczność, a jednocześnie efekt ich działania utrzymuje się przez bardzo długi czas. Planując budowę domu z bali dla licznej rodziny musimy przede wszystkim uwzględnić optymalną liczbę pomieszczeń. Powierzchnia użytkowa w budynkach drewnianych, szczególnie tych tworzonych z bali nie może być zbyt duża ze względu na ograniczenia konstrukcyjne i trzeba o tym pamiętać. Oczywiście mowa tutaj o przypadkach, w których planujemy naprawdę duże pokoje sięgające kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Mimo wszystko, sama liczba pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych nie stanowi tutaj ograniczenia. Każda budowa domu z bali powinna być prowadzona w jak najbardziej płynnym tempie, bez większych przerw. Najczęściej nie ma z tym problemów, gdyż budowa domów drewnianych jest powszechnie uznawana za mniej czasochłonną, niż wznoszenie budynków murowanych o charakterze mieszkalnym.
Małe domy z drewna mogą powstawać w naprawdę szybkim tempie. Maksymalne skrócenie czasu prac, oczywiście bez uszczerbku dla rzetelności wykonawczej, ma na celu ograniczenie wpływu środowiska zewnętrznego na materiały budowlane. Ciepłe domy z drewna powinny być wznoszone z desek i bali o jednorodnych lub zbliżonych właściwościach technicznych. Chodzi tutaj o zapewnianie spójności całej konstrukcji. Jest to szczególnie ważne w domach z dużą liczbą pomieszczeń, gdyż przekłada się to na liczbę elementów spasowanych ze sobą na etapie robót budowlanych. Jeżeli jedna część elementów drewnianych będzie nasiąknięta wodą, a druga część będzie sucha to po jakimś czasie może się okazać, że pojawił się problem związany z nieprecyzyjnym spasowaniem poszczególnych elementów konstrukcji. Tworząc dom dla dużej rodziny trzeba również zadbać o bezpieczeństwo. Budowa domu z bali powinna uwzględniać kompleksowe zabezpieczenie całej konstrukcji przed wilgocią, wysoką i niską temperaturą oraz innymi czynnikami. Odpowiednio zakonserwowane drewno nie jest łatwopalne oraz wykazuje się dobrą izolacją termiczną i akustyczną.
Jeżeli jednak trafimy na budulec niskiej jakości, a dodatkowo zapomnimy o przeprowadzeniu wymaganych prac związanych z zabezpieczeniem jego powierzchni to w przyszłości może się to stać przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji.