You are currently viewing Bezpieczeństwo hali namiotowej

Bezpieczeństwo hali namiotowej

Hale namiotowe są coraz częściej stawiane dla różnych celów – doskonale sprawdzają się na przykład jako magazyny, jak i duże warsztaty samochodowe. Skąd bierze się ich popularność? Przede wszystkim wynika ona z prostej i szybkiej budowy. Taka hala namiotowa magazynowa powstaje z prefabrykatów stalowych wyprodukowanych w fabryce, które w stanie gotowym do eksploatacji dostarczane są na plac budowy i tam łączone ze sobą i z plandeką.

Bezpieczna konstrukcja hali

hala namiotowa magazynowaTrwa to o wiele krócej niż murowanie obiektu budowlanego, dlatego jest coraz częściej wybierane przez inwestorów. Zwłaszcza że takie hale namiotowe charakteryzuje duża wytrzymałość oraz trwałość? Czy jednak aby na pewno są one tak bezpiecznie? Producent powinien w projekcie uwzględnić wszelkie obciążenia, jakim podlegać będzie obiekt – a więc zarówno obciążenie wiatrem, jak i śniegiem. To właśnie to ostatnie obciążenie jest najczęstszym powodem katastrof takich budynków – ich dachy po prostu nie wytrzymują ciężaru śniegu, gdyż nie są przystosowane do eksploatacji zimą. Jednakże wystarczy odpowiednio obliczyć wytrzymałość do przewidywanego obciążenia śniegiem, a już unikniemy katastrofy. Osoba użytkująca halę powinna pamiętać też o regularnym oczyszczaniu dachu ze śniegu, aby w ten sposób także zminimalizować możliwość wystąpienia niepożądanych sytuacji.

hala namiotowa magazynowaZatem wiele osób zgadza się z faktem, iż hala namiotowa magazynowa jest konstrukcją w pełni bezpieczną, jeżeli tylko podczas jej projektowania oraz budowy przestrzegane są wszelkie krajowe oraz europejskie standardy. Taka hala opiera się na aluminiowej konstrukcji nośnej, która charakteryzuje się lekkością, ale też odpowiednim poziomem wytrzymałości. Konstrukcję wsporczą stanowią zaś płatwie oraz rygle ścienne, które także powinny wyróżniać się wysoką jakością, a ich połączenie z słupami ram poprzecznych i ryglami powinno być pewne i dokładne. Jeśli chodzi o pokrycie ścienne i dachowe ,tutaj najczęściej stosuje się tkaninę PVDF powlekaną dodatkową PVC. Charakteryzuje się ona wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jak i na negatywne działanie czynników atmosferycznych – jest odporna na promieniowanie UV oraz na opady.

Choć aluminium, jak i plandeka, to materiały lekkie, ale i wytrzymałe, wystarczy dbać o to, aby nie były narażone na nadmierne obciążenie śniegiem, a wówczas nie dojdzie do żadnych ich uszkodzeń. Taka namiotowa hala magazynowa może doskonale spełniać swoją rolę przez naprawdę długi czas i nie jest przyczyną zagrożeń, jeżeli tylko zostały wcześniej spełnione wszystkie normy bezpieczeństwa.