You are currently viewing Baseny całoroczne – przydatne informacje

Baseny całoroczne – przydatne informacje

Pływanie w basenie ogrodowym kojarzy się przede wszystkim z aktywnością letnią. Wtedy to chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, szukamy ochłody w wodzie, częściej też organizujemy imprezy dla rodziny i znajomych np. przy grillu. Jednak wiele osób chce korzystać z basenu także wiosną czy zimą, kiedy temperatury są niskie – np. wielbiciele morsowania czy pobytu w saunie, który kończy się chłodną kąpielą.

Jaki więc basen wybudować?

basen w pomieszczeniu Warto zatem wiedzieć jak powinny wyglądać baseny całoroczne na Śląsku i co trzeba przy nich zainstalować. Na pewno jednym z akcesoriów które każdy musi kupić będzie osłona basenowa. Może mieć ona formę płachty, pokrywy, w bardziej zaawansowanych wariantach – wysuwać się automatycznie ze ściany basenowej. Grunt, by w całości przykryła ona nieckę basenową. Co to daje? Na pewno chroni wodę przed zanieczyszczeniami. Nie wpadną do niej liście, piach, czy pyłki drzew. Przez to nie trzeba zaczynać kapieli od wyławiania nieczystości siatką czy dosypywania chloru do dozownika by odkazić wodę. Osłona każdego typu przekłada się zatem na wygodę oraz oszczędności. Druga ich ważna cecha do szybsze nagrzewanie się/wolniejsze stygnięcie wody. Nie paruje ona, bo jest blokowana przez osłonę. Te w kolorze czarnym dodatkowo ,,kumulują” promienie słoneczne i sprawiają, że woda szybko stanie się zdatna do pływania.

baseny całoroczne na śląskuW ten sposób rzadziej będzie trzeba włączać podgrzewacz wody lub też szybciej zacząć sezon pływacki, jeśli liczymy że woda nagrzenie się sama pod wpływem słońca. Zimą natomiast osłona nie doprowadzi do zamarzania wody, więc będzie można kąpać się nawet przy ujemnych temperaturach. Oczywiście wspomniane dozowniki chloru, siatki basenowe czy pogrzewacze tak czy inaczej warto mieć. Warto dodać że system grzania wody może być łączony z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok to trzeba to uwzględnić podczas budowy instalacji doprowadzające/odprowadzającej wodę oraz wyboru materiałów konstrukcyjnych. Niektóre są po prostu mało odporne na działanie ujemnych temperatur, woda w rurach może zamarzać i je rozsadzać, a poliestrowa niecka pęknie. W związku z tym trudno będzie dostosować już zastany basen do uzytkowania całorocznego – to coś co trzeba przemyśleć na etapie projektowania i kupowania materiałów.

Reasumując, fajnie jest móc korzystać z basenu przez cały rok, a nie jedynie przez dwa miesiące w roku – ścisłego sezonu wakacyjnego. Żeby jednak tak się stało trzeba mieć specjalny basen z dobrą osłoną oraz systemem pogrzewania wody.