You are currently viewing Artykuły pościelowe dla niemowląt

Artykuły pościelowe dla niemowląt

Niemowlęta potrafią spać nawet kilkanaście godzin na dobę. Budzą się jedynie na jedzenie, zmianę pieluchy, czy krótkie okresy zabawy lub kąpieli. W związku z tym rodzice powinni zadbać o to, by sen maluszka pozostał niezakłócony. Ważne jest też to by dziecko nie doznało urazu, czy nie zdeformowało sobie główki lub kręgosłupa podczas długich godzin leżakowania.

Jakie artykuły pościelowe dla malucha warto kupić?

miękka pościel haftowana dla niemowlątNa początku warto wspomnieć o materacu. Nie powinien być zbyt gruby, ani zbyt miękki – dziecko nie może się w nim zapadać bo inaczej zdeformuje sobie kręgosłup. Nie zaleca się zatem materaców z pianki termoelastycznej. Materac nie powinien być jednak zbyt twardy, tak by dziecko odczuwało dyskomfort podczas snu. Zatem pozostaje opcja pośrodku, czyli materac średniotwardy. Oczywiście musi być on rozmiarowo dopasowany do łóżeczka. Druga rzecz to miękka pościel haftowana dla niemowląt. Początkowo wykorzystuje się tylko prześcieradełko i kołderkę lub kocyk. Co do tego pierwszego to najlepsze jest gładkie – z satyny, czy z lnu. Nie podrażni ono dziecięcej, wrażliwej skóry, a dodatkowo dobrze odprowadza wilgoć i nie daje maluchowi się przegrzać. Kołderka wykorzystywana jest zazwyczaj zimą, a kocyk latem, kiedy potrzebne jest tylko delikatne okrycie maluszka.

miękka pościelNie powinny być one ciężkie, bo to utrudniloby dziecku oddychanie, jak również zbyt obszerne, tak by maluch się nie zaplątał w nie. Szczególnie polecane są modele z polarem minky, który jest bardzo przyjemny w dotyku. Poduszka nie jest zalecana dla niemowląt przez wzgląd na to że kości ich czaszki nie są jeszcze do końca wykształcone. Jeśli za szybko maluch będzie spał z głową wyżej to dojdzie do spłaszczenia kości. Dlatego początkowo dziecko śpi na płasko, a potem może dostać np. specjalną poduszkę typu motylek. Warto zaznaczyć, że są jeszcze inne artykuły do łożeczka które warto nabyć. To między innymi ochraniacz na szczebelki, śpiworek (zamiast kocyka), czy też kokon, który można umieścić też w kołysce czy nawet na podłodze – sprawia, że maluch ma ograniczone pole ruchu, ale jest mu ciepło i miękko jak w brzuszku u mamy. Jak widać jest wiele artykułów odpowiednich dla niemowląt.

Trzeba zwracać uwage przede wszystkim na materiał z jakiego są wykonane oraz czy mają certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące że nie zaszkodzą naszemu maluszkowi. Warto celować w artykuły z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, satyna, czy jedwab, jak również w te z ciepłego polaru minky, dostępnego we wszystkich kolorach tęczy.