You are currently viewing Agrest – sadzenie i pielęgnacja

Agrest – sadzenie i pielęgnacja

Jedną z roślin z rodziny różowatych, która posiada jadalne owoce, jest agrest. Krzew agrestu może osiągnąć do 150 centymetrów wysokości i znaczną rozpiętość. Dodatkowo gałązki krzewu posiadają kolce, na co należy uważać podczas zbierania owoców.

Dostępne są także niestandardowe odmiany bezkolcowe

zdrowe sadzonki agrestuSadzonka agrestu ma wysokość około 30-40 cm. Oprócz owoców agrest oferuje też ciekawy wygląd i można zasadzić go w sąsiedztwie kwiatów ozdobnych. Duża ilość słońca i wysokie temperatury pozytywnie wpływają na smak owoców. Podczas wybierania miejsca pod sadzenie agrestu należy pamiętać, że krzew ten nie lubi stanowisk o dużej wilgoci. Preferowane są miejsca, które cechują się wysokim poziomem nasłonecznienia. Pora dojrzewania owoców jest zależna od odmiany rośliny. Owoce agrestu można dodawać do ciast i deserów albo robić z nich przetwory. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeść je także surowe, prosto z krzaka. Roślina ta jest odporna na zmiany temperatur. Sadzonkę należy umieścić w glebie wczesną wiosną lub jesienią. Miejsce powinno być nasłonecznione, ale lekkie zacienienie nie będzie problemem.

owoce agrestu Preferowana jest gleba dobrze przepuszczalna, której pH mieści się w przedziale 5-6,5. Przed sadzeniem glebę można poprawić za pomocą kompostu. Ładne i zdrowe sadzonki agrestu można kupić w marketach ogrodniczych lub od ogrodników. Sadzenie agrestu w glebach mocno gliniastych jest niewskazane. Najbardziej aktywny wzrost następuje w miesiącach letnich. Wtedy też należy najbardziej dbać o dodatkowe nawadnianie rośliny. Przycinanie pędów stymuluje wzrost owoców. W okresie suszy wskazane jest podlewanie krzewu agrestu przynajmniej raz dziennie. Oprysk przeciwgrzybiczy można zastosować tydzień po posadzeniu. Można stosować nawozy organiczne oraz mineralne. Nawozy azotowe można stosować do końca czerwca. W późniejszych miesiącach wykorzystuje się nawozy posiadające fosfor i potas, które stymulują kwitnienie oraz owocowanie roślin. Należy zachować około 1,5 metra odstępu między kolejnymi sadzonkami. Dołek wykopany pod krzew agrestu powinien mieć średnicę około 50 cm i głębokość 40 cm. Krzew podczas kolejnych sezonów należy docinać.

Dzikie pędy powstałe po zasadzeniu trzeba usunąć. Agrest owocuje na pędach jednorocznych i wieloletnich. Jest to krzew samopylny. Dzięki odpowiedniemu nawadnianiu można utrzymać agrest nawet w glebie piaszczystej. Przycinanie krzewu należy zacząć w trzecim roku od wsadzenia sadzonki do gleby. Podczas przycinania należy przerzedzać koronę poprzez usuwanie starszych pędów.